Tipy Artistů- na co jít do Artu v únoru?

Marek Loskot, creative filmonaut

Do kina se dnes chodí hlavně na filmy, které jsou snadno stravitelné. Na začátek bych proto doporučil zajít si na Sunset Blvd., který byl ve své době nejen stravitelný, ale o kinematografii jako médiu toho řekl mnohem víc, než že je pouze zábavná. Film je taky skvělou ukázkou proměny diváctví v dějinách filmu. Výlet do hlubin dimethyl triptaminové halucinace může zprostředkovat vizuálně onanující film Gaspara Noé Enter the void. Přestože Tarantinův Django je trochu zklamáním, stojí za to ho vidět s přáteli nějaký večer, který chcete absolvovat bez nadbytečné mozkové aktivity. A potom doporučuji dánský film Hon, protože na něj chci jít taky.

 

Pavel Bednařík, filmový lektor a publicista, milovník kin a 35mm pásu

Únorovým programem se míhají samá velká jména – Woody Allen, Kim Ki-duk, Michael Haneke, Quentin Tarantino. Djanga už doporučili jiní, proto připomenu spíše loňskou festivalovou skvadru. Vítěz festivalu v Cannes měl sice silného konkurenta v nádherné kinematografické fantasmagorii Holy Motors nezbedného dítěte Leose Caraxe, ale Hanekeho uměřená gerontologická studie s prostinkým názvem Láska je filmem s ohromným vnitřním tahem pro všechny generace. Kim Ki-dukovu Pietu z festivalových Benátek si rozhodně nenechám ujít , zároveň ale doporučuji brouzdat v minulosti. Jednak musí všichni, kdo ještě neviděli íránský zázrak Rozchod Nadera a Simin, a to povinně. A daleko vzdálenější vzpomínání je s Wilderovým Sunset Boulevard, sžíravou a brilantní satirou na Hollywoodský provoz a průmysl. Znovu v Projektu 100. Stars Are Ageless!

 

 

Ivana Pospíšilová, barmanka z Artu

Zajímají mě animované filmy, tak mi v únorovém programu největší radost udělaly Staré pověsti české, vezmu ně ně někoho, kdo je ještě neviděl. Zašla bych i na Ponyo z útesu nad mořem, pasáž, kdy je město potopené, mám hrozně ráda, ale odrazuje mě český dabing. Oceňuji, že se v Artu Miyazaki objevuje a neškodilo by zařadit i projekce s titulky. Zajdu i na O myšce a medvědovi od autorů Paniky v městečku, výtvarně to vypadá zajímavě. Z hraných filmů chci vidět Sunset Blvd a Hon- to nebude nic příjemnýho, ale má dobré reference a Madse Mikkelsona. Super jsou projekce hororů, baví mě už jen ten kolektivní strach v sále. Z festivalu Cinema Mundi mě podle popisu nalákal Buta a podle fotek Post Tenebras Lux, tam bude hodně dětí, zvířat a přírody- to mi stačí.

citronek